Wydział Fizyki PW gospodarzem Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków 2019

Wydział Fizyki PW gospodarzem Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków 2019

IYPT 2018

Podczas 31. Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków w Chinach, zespół reprezentantów Polski zdobył srebrny medal, a turniejowy proporzec został przekazany dr hab. Jerzemu Antonowiczowi, Prodziekanowi ds. studenckich Wydziału Fizyki PW, ustanawiając tym samym Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej gospodarzem przyszłorocznej edycji wydarzenia.

Zwycięska grupa w składzie:  Michał Bucoń (kapitan), Zofia Dziekan, Adam Gałązka, Igor Sadalski to członkowie Klubu Naukowego Fenix, a ich opiekunami są Łukasz Gładczuk oraz Radost Waszkiewicz. Po trzyetapowych zmaganiach z turniejowymi zadaniami i wywalczeniu tytułu krajowego finalisty, zespół miał okazję zmierzyć się z międzynarodową konkurencją podczas Finału Światowego w Beijing w Chinach, który odbył się w dniach 19-26 lipca 2018. Talent, ciężka praca i wytrwale doskonalone umiejętności zaowocowały wyjątkową nagrodą w postaci srebrnego medalu. Ponadto, Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej został oficjalnie ogłoszony gospodarzem 32. edycji turnieju dla młodych fizyków, który odbędzie się już za rok.

International Young Physicists’ Tournament to drużynowe zawody dedykowane uczniom szkół ponadgimnazjalnych, organizowane już od 1979 roku w różnych krajach z całego świata. Każdy z zespołów staje przed wyzwaniem wyjaśnienia określonych zjawisk fizycznych, przy czym zadań jest aż siedemnaście.

Więcej szczegółów dotyczących zadań turniejowych w 31. Międzynarodowego Turnieju Młodych Fizyków w Chinach oraz wyników rywalizacji znajduje się na stronie internetowej International Young Physicists’ Tournament.